https://mementum.com.pl

REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO

Cmentarz jest miejscem poświęconym, przeznaczonym do chowania zmarłych oraz miejscem sprawowania kultu religijnego. Kościół, wyznając wiarę̨ w objawionego Boga w Trójcy Świętej jedynego, składa swoich zmarłych do ziemi Bożej. Ta czynność́ jest nierozerwalnie związana z proklamacją pewnej nadziei zmartwychwstania i życia wiecznego, która jest nam objawiona przez Jezusa Chrystusa. Kościół oczekuje na paruzję Chrystusa – powtórne Jego przyjście. Z tego powodu nie tylko pogrzeb, lecz także pamięć o zmarłych i pielęgnacja grobów mają charakter kultu religijnego.

  1. Cmentarz jest własnością parafii rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Konojadzie. Cmentarz jest otwarty w okresie czasu letniego od godz. 6.oo – 21.oo; w okresie czasu zimowego od godz. 7.oo – 19.oo. Przebywanie na cmentarzu w innym czasie jest zabronione. 
  2. Administratorem cmentarza jest Ksiądz Proboszcz, który zarządza nim samodzielnie.
  3. Dzieci do lat 6 mogą przebywać na terenie cmentarza tylko pod opieką dorosłych.
  4. Zieleń na cmentarzu podlega ochronie przed zniszczeniem. Sadzenie lub wycinanie drzew, krzewów może nastąpić tylko za zgodą administratora.
  5. Bez zgody administratora nie można stawiać nowego pomnika i umieszczać ławek przy grobie.
  6. Nie zezwala się bez zgody Administracji Cmentarza na wjazd pojazdami mechanicznymi na teren cmentarza.
  7. Zabrania się jeżdżenia na terenie cmentarza rowerami i innymi pojazdami, chodzenia po grobach oraz wprowadzania psów i innych zwierząt.
  8. Czas i rodzaj pogrzebu, miejsce na cmentarzu, uzgadnia się z administratorem cmentarza w biurze parafialnym, gdzie należy przedłożyć Kartę Zgonu oraz oryginał Aktu Zgonu z USC.
  9. Za miejsce na cmentarzu pobierana jest opłata – pokładne (na 20 lat), w wysokości 20% zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS w chwili powstania nowego grobu i 10% w przypadku użycia starego grobu.
  10. Opłata za nowe miejsce na grób przeznaczony dla dziecka do lat 6 lub pochówku urnowego wynosi 10% zasiłku pogrzebowego. Oplata za wykorzystanie starego miejsca wynosi 5%.
  11. Grób może być użyty ponownie jako miejsce grzebalne po 20 latach od daty poprzedniego pochówku (nie dotyczy miejsca głębinowego).
  12. Jeżeli po 20 latach dysponent grobu nie dokona opłaty (prolongaty) na kolejne 20 lat w wysokości 10% zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS, to administrator traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
  13. Na cmentarzu można zarezerwować miejsce na przyszły pochówek na 20 lat po uprzednim opłaceniu miejsca. Opłata wynosi 10% zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS.
  14. Dysponent grobu (osoba, która opłaciła miejsce na cmentarzu) jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu oraz jego bezpośredniego otoczenia.
  15. Administrator cmentarza nie zajmuje się ubezpieczaniem poszczególnych nagrobków. Może to uczynić tylko dysponent grobu we własnym zakresie.
  16. Ekshumacja zwłok i szczątków może odbyć się za wiedzą administratora cmentarza po otrzymaniu decyzji kompetentnego organu na piśmie. Wraz z dokonaniem ekshumacji następuje utrata prawa do dotychczasowego miejsca pochówku, bez zwrotu pokładnego ze strony parafii.
  17. Zabrania się odsprzedawania miejsc grzebalnych osobom trzecim, bez powiadomienia administratora cmentarza.
  18. Zabrania się zaśmiecania cmentarza. Wszystkie odpadki należy składać w wyznaczonych miejscach do kontenerów na cmentarzu. Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko – budowlanych. Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku wykonywanych prac i utylizacji pozostałości pomników we własnym zakresie.
  19. Zabrania się umieszczania reklam i rozkładania wizytówek.
  20. Wszystkie opłaty wynikające z regulaminu należy uiszczać u administratora cmentarza w godzinach czynnego biura parafialnego.
  21. Wszelkie sprawy nie objęte regulaminem są rozpatrywane indywidualnie przez administratora cmentarza.

Regulamin cmentarza opracowany w oparciu o normy prawne dotyczące prowadzenia cmentarzy
zawarte w /Dz.U. 2000, nr 23, poz. 295 i wskazania 69 Synodu Archidiecezji Poznańskiej z 23.11.2008r.